Historia Metody Zenni

Historia metody Zenni rozpoczyna się od książki Richarda Bergiana, poświęcona funkcjonowaniu mózgu. Autor innowacyjnej metody Viktor Zenni, mieszkając w Australii pracował w bibliotece i miał dostęp do wielu różnych publikacji naukowych. W 1987 roku zainteresowała go książka Richarda Bergiana. Zaczął zgłębiać temat funkcjonowania mózgu. Dowiedział się że główną rolę w sterowaniu podstawowymi funkcjami organizmu odgrywa podwzgórze, które reguluje liczne procesy metaboliczne oraz wiele funkcji autonomicznego i ośrodkowego układu nerwowego. W podwzgórzu sygnały nerwowe zamieniają się na sygnały biochemiczne, które są przekazywane do odpowiednich organów ludzkich.

Viktor Zenni doszedł więc do wniosku, że odpowiednia stymulacja elektryczna może usprawnić procesy zachodzące pomiędzy mózgiem a gruczołami dokrewnymi w ciele człowieka, wspomagając w korzystny sposób działanie poszczególnych organów. Wynalazca przed wymuszoną emigracją do Australii studiował na politechnice i podszedł do tematu elektrostymulacji narządów typowo technicznie. Wykorzystał do stymulowania organów aparat stosowany w medycynie emitujący tzw. prądy Bernarda. Po małym zmodyfikowaniu aparatu zaczął eksperymentować na sobie, podłączając się elektrodami do urządzenia. Testował wpływ różnych prądów diadynamicznych (Bernarda) na swoje schorzenia, szybko przestał go boleć kręgosłup i poczuł się o wiele lepiej. Zajął się więc swoją rodziną, również odnosząc sukcesy. Podczas swoich zabiegów odkrył że najlepsze efekty leczenia dają prądy galwaniczne połączone z prądami diadynamicznymi. Mieszkając w Australii zaczął ostrożnie pomagać innym ludziom w przypadkach różnych dolegliwości. Nie brakowało pacjentów z cięższymi dolegliwościami takimi jak np. Dziecięce Porażenie Mózgowe. Po zabiegu na pierwszym pacjencie z porażeniem mózgowym, chłopiec przespał całą noc oraz przestał wymiotować. Rezultaty zabiegów ne setkach pacjentów okazały się absolutnie zaskakujące, bo znacznie wykroczyły po za to, czego można było się spodziewać. W miarę jak przybywało chorych pacjentów, autor metody nabywał coraz większego doświadczenia. Wynaleziony przez siebie sposób terapii nazwał Metodą Zenni.

Za wynalezienie i opracowanie nowatorskiej terapii otrzymał w 1998 roku tytuł Doktora Nauk prestiżowego Colombo University. Metodę Zenni opatentował w 1990 roku w urzędzie patentowym w Australii. Po licznych sukcesach medycznych zyskał uznanie Australijskich lekarzy. Polskie środowisko medyczne podchodzi do jego terapii z dystansem, chodź niektórzy lekarze potwierdzają skuteczność metody. By to zmienić Viktor Żenni w 2018 roku napisał list otwarty do ministerstwa zdrowia by przeprowadzić badania kliniczne w Polsce.